Yeşim Temel Özcan, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 1994 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından özel kliniklerde diyetisyen olarak görev aldıktan sonra 1997 yılında, Antalya’da kendi işlenmesini kurarak 2014 yılındaki şehir değişikliğine dek bu işletmede mesleğini icra etmeye devam etti.

2013-2014 yılları arasında Kalkınma Ajansının otizmli bireylerle desteklediği Gedik Üniversitesi – Aktifim, Toplumun İçindeyim projesinde gönüllü olarak diyetisyen olarak çalıştı. 2016 Yılında İstanbul’da Memorial Wellness kliniği bünyesinde kurmuş olduğu ekibi ile birlikte hizmet vermeye başladı. 2018 Yılında yine İstanbul’da “Yeşim Temel Özcan Beslenme Danışmanlık Merkezi” ’ni kurdu. Halen Memorial Wellness ve kendi danışmanlık merkezinde mesleğini icra etmektedir. Aynı zamanda ekibi ile birlikte Özyeğin Holding, Trendyol; Sandoz, Novartis ve Abbott İlaç Şirket çalışanlarına beslenme danışmanlığı hizmeti vermektedir.

Yeşim Temel Özcan, Türkiye Diyetisyenler Derneği (TDD), Koruyucu Hekimlik ve Fonksiyonel Tıp Derneği (KOHEF), Türkiye Mikrobiyom Derneği üyesidir.

Tiyatro sanatçısı Reha Özcan ile evli ve Rüya ile Rüzgar’ın annesidir.

Türkiye'nin ilk GAPS
Diyetisyeni

2014 yılında GAPS Uygulayıcı Sertifikasyon Programını tamamlayarak Türkiye’nin ilk GAPS Diyetisyeni unvanını kazandı. Ayrıca 2013-2014 yılları arasında Natura Foundation
(Hollanda) tarafından verilen holistik bir tıp eğitimi olan PNI (Psikoneuroimmünoloji) Eğitimini tamamlayarak PNI Terapisti olarak mesleğini icra etmeye devam etmiştir.

Fonksiyonel
Tıp Platformu

Almış olduğu holistik tıp eğitimleri ve klinik tecrübesi sonucu “Fonksiyonel Tıp Platformu” bilim kurulu üyeliğine davet edildi. 2018 Yılından bu yana başta bu platforma çatısı altında olmak üzere, sayısız eğitim ve kongrede, eğitimci ve konuşmacı olarak yer aldı.

2019 Yılında Konya Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı (SOBE) ’nda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliği ile gerçekleştirilen ”Beslenmenin Otizm Üzerindeki Etkileri Projesi” Tanıtım Toplantısında konuşmacı olarak bilgi ve deneyimlerini aktardı. Ve yine bu bakanlıkların iş birliği ile gerçekleştirilen çeşitli çalıştaylarda konuşmacı olarak görev aldı.

Heal You,
Sağlıklı Atıştırmalıklar

Yeşim Temel Özcan, insanın yediklerimiz gibi epigenetik değişimlerle kendini iyileştirmesi ve koruması açısından olağanüstü bir varlık olduğuna inanmakta. Fonksiyonel beslenmeyi desteklemek ve gıdaları şifa olarak kullanabilmek için Yeşim Temel Özcan, 2021 yılında Heal You’ yu kurdu. Heal You, birçok gıda intoleransı olan kişiler için sağlıklı atıştırmalıklar üreten bir markadır. Heal You, 2021 yılından bu yana sağlıklı yemek seçenekleri arayan yüzlerce kişiye ulaştı.